Formaldehyd v bytoch či kanceláriách ohrozuje vaše zdravie.
Analýza chemických výrobkov používaných v budovách je pomerne jasná – formaldehyd vedie medzi znečisťujúcimi látkami vo vnútornom prostredí interiérov a výrazne prevyšuje hodnoty, ktoré sa bežne dosahujú vo vonkajšom prostredí. To, že formaldehyd nás obklopuje vo veľkom množstve a je spomedzi všetkých škodlivín zastúpený najviac, dokazuje aj tabuľka poukazujúca na kvalitu vnútorného ovzdušia.

Tu všade sa nebezpečný formaldehyd často nachádza:
› lepidlá a laky na parkety,
› drevotrieskový nábytok a podlahy,
› lepené podlahové krytiny,
› tapety a maliarske farby,
› kozmetické prostriedky – šampóny, deodoranty, parfumy, laky na vlasy, farby,
› textílie – záclony, koberce,
› čistiace prostriedky,
› hračky pre deti,
› cigaretový dym.

Vedeli ste, že?
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny klasifikuje formaldehyd ako možný karcinogén pre človeka. Podľa vyjadrení lekárov môže spôsobovať napríkladdráždenie očí, hrdla, kýchanie, kašľanie, či zhoršiť priebeh alergií a astmy. Vedeli ste, že až 85 % času trávite v interiéri? Celý deň ste doma, v práci, v škole či v športovom zariadení. Počas toho vdychujete množstvo škodlivých látok. Tieto látky sú síce neviditeľné, ale zato sú zdravotne nevyhovujúce. Nazývame ich voľne prchavé látky. Pochádzajú z troch zdrojov, ktorými sú paľovacie zariadenia, ľudská činnosť (domáce spotrebiče, fajčenie a pod.) a stavebné a dekoratívne materiály. Môžu u ľudí vyvolať množstvo zdravotných problémov, ako napríklad bolesti hlavy, podráždenosť očí a ochabnutosť v niekorých prípadoch alergie a astma. Deti sú na kvalitu vnútorného ovzdušia najcitlivejšie! Vdychujú viac vzduchu, a tak sú viac vystavené škodlivým látkam v ovzduší. Paradoxne, najviac týchto škodlivých látok je v novom nábytku, podlahe či v kobercoch. Ak si teda myslíte, že váš novozrekonštruovaný byt či kancelária sú zdravé a čisté prostredie, ste na omyle. Ak ste zariaďovali novú detskú izbu, spálňu či kanceláriu, tak ste si domov či do práce spolu s novým nábytkom pravdepodobne priniesli aj nebezpečného spolubývajúceho – škodlivý formaldehyd.

Ako funguje technológia Activ’Air®?
Activ’Air® je inovatívne a trvalé riešenie na skvalitnenie vášho ovzdušia doma či v kancelárii. Neutralizuje voľne prchavé látky v ovzduší najma formaldehyd. Výsledkom je čistý vzduch v interiéri. Uvedeniu výrobku predchádzalo niekoľko rokov spolupráce s najrôznejšími odborníkmi v tejto oblasti. V pozadí novej technológie Activ’Air® sa skrýva špecifická zložka, ktorá nemá žiadny vplyv na životné prostredie. Activ’Air® rozbíja väzby uhlík – kyslík v aldehydoch a pretvára ich na zlúčeninu neškodného uhlíka. Ide o konečný a nezvratný proces.

Activ’Air® pôsobí v troch krokoch:
1. Pohltenie aldehydov.
2. Transformácia aldehydov do neškodných látok.
3. Tieto látky sa už spätne nevylučujú.
Technológia Activ’Air® desaťkrát zvyšuje pohltivosť sadry v doskách Rigips a zabraňuje akémukoľvek spätnému vylúčeniu formaldehydu do ovzdušia. V spojení s výrobkami na báze sadry prináša Activ’Air® výrazné zlepšenie kvality ovzdušia v interiéroch.
Preukázateľne trvalá účinnosť.
Účinnosť procesu Activ’Air® bola vedecky preukázaná. Testy sa realizovali v nezávislých laboratóriách Eurofins.

Hlavné závery:
› Activ’Air® trvalo odstraňuje tri štvrtiny škodlivých látok v ovzduší.
› Activ’Air® nestráca účinnosť ani po úprave povrchu maľovaním alebo tapetovaním bežnými materiálmi.
› Nezávislé laboratóriá potvrdzujú, že technológia Activ’Air ® nevylučuje škodlivé látky.
› Pokusy realizované v špecializovaných laboratóriách preukázali, že technológia Activ’Air® čistí ovzdušie v interiéri až 50 rokov.

S technológiou Activ’Air® vyvinul Rigips konštrukčné technické riešenie, ktoré zlepšuje kvalitu ovzdušia v interiéroch a zvyšuje komfort vášho bývania.